Osoby głuche lub niedosłyszące mogą skorzystać w [nazwa podmiotu] z usług tłumacza migowego lub z pomocy osoby przybranej.
Usługa tłumacza migowego przy załatwianiu spraw urzędowych jest bezpłatna dla osób uprawnionych. Osobami uprawnionymi są osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, wydane na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Co zrobić, aby skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego?
Aby skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego, należy:
- zgłosić chęć skorzystania z usługi tłumacza migowego co najmniej na 3 dni robocze przed terminem zaplanowanej wizyty w Urzędzie
- wskazać metodę komunikowania się: PJM (polski język migowy), SJM (system językowo-migowy) albo SKOGN (sposoby komunikowania się osób głuchoniewidomych).
Jak dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenia można dokonać w dowolny sposób z wymienionych poniżej:
- wypełnić zamieszczony poniżej formularz i przesłać go pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faksem na nr telefonu 00 000 00 00.
- wysłać SMS na nr telefonu 000 000 000 - określić w nim rodzaj załatwianej sprawy i metodę komunikowania się,
- zadzwonić za pośrednictwem osoby trzeciej pod nr telefonu: 000 000 000 lub 00 000 00 00.
- skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej na platformie ePUAP (tutaj linki )
Jak skorzystać z pomocy osoby przybranej?
Osobą przybraną może być osoba, która ukończyła 16 lat i potrafi się komunikować z osobami załatwiającą sprawę. Pomocy osoby przybranej w załatwieniu spraw nie trzeba wcześniej zgłaszać. Osoba przybrana nie musi przedstawiać dokumentów potwierdzających znajomość PJM, SJM ani SKOGN.